miercuri, 19 ianuarie 2011

Nicolae Negrilă

Ca jucător

Debut în anul 1969, în echipa de juniori a Universităţii Craiova. [1]

1974-1988: jucător la Universitatea Craiova. A debutat la 19 iunie 1974, în meciul care a consfinţit câştigarea primului titlu pentru Ştiinţa, 0-0 la Petrolul Ploieşti.

La 27 august 1980 a debutat în echipa naţională a României, în meciul câştigat de aceasta cu 4-1 împotriva Iugoslaviei, meci din Cupa Balcanică[2]. A participat cu aceasta la turneul final al campionatului european de fotbal din 1984 din Franţa.

Între anii 1988-1990 a fost jucător la Jiul Petroşani.

Momentul culminant al carierei sale de fotbalist l-a constituit înscrierea, la 16 martie 1983, a golului câştigător în partida cu FC Kaiserslautern, în minutul 82. Universitatea a câştigat astfel cu 1-0 acasă (după ce pierduse cu 3-2 în meciul tur, 3-0 la pauză), calificându-se astfel, în premieră pentru o echipă românească, în semifinalele unei cupe europene (UEFA). Din păcate, pentru cumul de cartonaşe galbene, Negrilă nu a jucat în returul decisiv al semifinalei cu Benfica Lisabona.

Nicolae Negrilă s-a consacrat la Universitatea ca fundaş dreapta valoros, deosebit de tenace, având calităţi fotbalistice de excepţie.
[modifică] Ca antrenor

1990/1991: antrenor secund la Universitatea Craiova (a câştigat Campionatul şi Cupa României la fotbal).

1993: antrenor la Constructorul Craiova (a promovat în divizia "B").

2001/2002: antrenor secund la Extensiv Craiova (antrenor principal: Sorin Cârţu) (divizia "B").

2002/2003: antrenor principal la Gilortul Târgu Cărbuneşti (divizia "B").

2003: antrenor secund la Electro Craiova (divizia "B").

2004-2005: antrenor la Senaco Novaci (divizia "C").
[modifică] Palmares

* Meciuri / goluri în Divizia A: 377 / 15
* Meciuri / goluri echipa naţională: 28 / 1
* Meciuri / goluri cupele europene: 46 / 1
* 3 titluri de campion al României la fotbal cu Universitatea Craiova (1974, 1980, 1981).
* 3 Cupe ale României cu Universitatea Craiova (1977, 1978, 1983).
* Cupa şi campionatul (event) ca antrenor secund la Universitatea Craiova în sezonul 1990/91.